WELCOME to MUSKOGEE, OK USA!

BONEHEAD OF EXCELLENCE AWARD NOMINEES & BONEHEAD AWARD WINNERS

Home
INDEX TO FILMS 2017
FILM DESCRIPTIONS What to See
VENUES-Where to go
TRAILERS-A Sampling of Films
PANEL AND EVENTS FEST GUIDE
LODGING OPTIONS
FEST FOUNDERS
MOVIE POSTER GALLERY
CASTLE OF MUSKOGEE TOUR
BONEHEAD AWARD NOMINATIONS
AWARDS GALA
MEDIA LINKS
JAMES CHRISTOPHER
SPECIAL AWARDS
THE RED 12 YOUTH GROUP
IN MEMORIAM
INDIE AUTEUR AMBASSADORS 2017
ACTING AWARDS & NOMINATIONS-SHORT FILMS
YOU'RE NOT HOLLYWOOD
ACTING AWARDS & NOMINATIONS-FEATURES

TO ORDER A NOMINEE CERTIFICATE OR A DUPLICATEAWARD
bbff-laurel2016award-nominee-blckjpg.jpg
ORDER A WINNER CERTIFICATE, OR UPGRADE TO AN ACRYLIC AWARD

TO ORDER DUPLICATE AWARDS FOR CAST, CREW, PRODUCER
bbff-laurelwinnerblackbkgrndweb.jpg

YES there are lots of NOMINEES in many CATEGORIES. Each film has been judged and deemed worthy of an award on it's own merit, however, the next step is to judge it in competition with films of a similar GENRE. Your film may not exactly fit a genre but the one it is nominated in is the closest.

Decisions of Judges are Final. Each nomination was weighed carefully.




NOMINEES FOR INDIE AUTEUR OF THE YEAR

Click Bare Bones laurel for Indie Auteur video and Director's bio, statements.

2016 INDIE AUTEUR OF THE YEAR NOMINEES
JOSHUA MILLER-Carnivale'Creepshow

SHARIF ABDUNNUR & KRYSTLE HOUIESS-Maskoun

BILL HASS-Just My Luck

JJ MCMOON-Run

DARVA CAMPBELL-Writer's Cramp

CEDRIC THOMAS SMITH-Unimaginable

BARRY TOLLI-The End of The Trail

SANDY BOIKIAN-Fragile World

MATT JENKINS & CHARLES STANLEY-Veda

STEPHEN FOLKER-The Orange Man

indieauteurnomineeblkweb.jpg

ACTING NOMINATIONS: LEAD ACTOR/ACTRESS, SUPPORTING ACTOR/ACTRESS, YOUTH ACTOR/ACTRESS, ENSEMBLE CAST FOR SHORTS & FEATURES

CONGRATULATIONS TO ALL OF THE NOMINEES AND TO ALL OF THE BONEHEAD OF EXCELLENCE AWARD WINNERS.

If you'd like to have a Winner Bonehead laurel with a clear background, let us know and we'll email one to you. If you'd like duplicates awards, see the tab for more info.

FEATURE FAITH-BASED
Directed By:
BONEHEAD AWARDED TO

A MAN CALLED JON

BONEHEAD AWARDED TO CHARLES E. WILLIS FOR BEST EDITING IN A FEATURE
M. Legend Brown
BONEHEAD AWARDED TO

END OF THE TRAIL

BEST PRODUCTION DESIGN IN A FEATURE
Barry Tolli
FRAGILE WORLD
Sandy Boikian
BONEHEAD AWARDED TO

PROVIDENCE
Sharon Wilharm
STREETS OF HARVEST
Fred Keel

15 YEAR VOLUNTEER RECOGNITION BONEHEAD AWARDED TO

CHRIS COLEMAN

STUDIO CTB

SHORT FAITH-BASED
DIRECTED BY
BONEHEAD AWARDED TO

ADAM AND EVE
DAVEY MORRISON DILLARD
SARAH'S FRIEND
MANDI CHRISTINE KERR
THE DEVIL'S ARGUMENT
PETER VAN OOSTING
WITH OR WITHOUT
VINCE WILLIAMS

MICRO-SHORT FAITH-BASED
DIRECTED BY
A GOOD PERSON
JOHN RAFFERTY
AMAZING GRACE
ROBERT HODGES
BONEHEAD AWARDED TO

NAME DROP
SONGO ADOKI
BONEHEAD AWARDED TO

NO LESS THAN A MAN

BARE BONES INDIE FILMMAKER SPIRIT AWARD
WILLIAM TYLER
THE END OF BLESSINGS
JOHN RICE, JIM DANIELS

FEATURE ROMANCE
DIRECTED BY
A PLACE TO STAY
HENRY SNYDER
BONEHEAD AWARDED TO

A TANGLED WEB
JOHN P. THOMAS
DISASSOCIATIONVILLE
JAMES CHRISTOPHER
INTERSECTION
TIM FRENCH
PROVIDENCE
SHARON WILHARM
RUN
J. J. MCMOON

SHORT ROMANCE
DIRECTED BY
ENDURO
CHRISTOPHER DILLION
INFIDELITY*
LINDA RUMNEY
LEGEND OF AMBA
KAELAN STROUSE
MERCY
MYLISSA FITZSIMMONS
SUPER MOON
LEA MCMAHAN
THE LAST SUPPA
G. LEE GORDON
BONEHEAD AWARDED TO

THE PROMISE (PROMISIUNEA)
SIOUX CLOUD

MICRO-SHORT ROMANCE COMEDY
DIRECTED BY
BONEHEAD AWARDED TO

DEVIANTS
MELISSA SUE LOPEZ
DINNER
YANNIS ZAFEIRIOU
MONDAYS
RAY ARTHUR WANG
PLURAL
ERNIE SMITH, HEATHER SMITH
SURPRISE
RAY ARTHUR WANG

MICRO-SHORT ROMANCE DRAMA
DIRECTED BY
BONEHEAD AWARDED TO

LOVER'S LEAP
JONATHAN ZUCK, KIMBERLY HUEY
RESOLUTION
T L WESTGATE
TO HAVE & WITHHOLD
NIC BARKER

FEATURE DRAMATIC
DIRECTED BY
JUST MY LUCK
BILL HASS
BONEHEAD AWARDED TO

MOMENTS FROM A SIDEWALK

SILVIA KOVATCHEV- THE LOIS WEBER LEGACY AWARD
SILVIA KOVATCHEV
STREETS OF HARVEST
FRED KEEL
BONEHEAD AWARDED TO

VEDA
CHARLES STANLEY
BONEHEAD AWARDED TO

UNIMAGINABLE

BEST DVA FEATURE-INTIMATE PARTNER ABUSE
CEDRIC THOMAS SMITH

SHORT DRAMATIC
DIRECTED BY
FACADES
DANIELLE HERBERT & CHERYL JORGENSEN
HALEY'S ANGEL
ISRAEL MARQUEZ
BONEHEAD AWARDED TO

LAST SUPPER

AUDIENCE CHOICE BEST SHORT FILM
RYAN GILMER
ROSE
ISRAEL MARQUEZ
THE DEVIL'S ARGUMENT
PETER VAN OOSTING
BONEHEAD AWARDED TO

THE WIDOW'S PEAK
JIM SPENA
THIS MODERN MAN IS BEAT
DAVID SCHROEDER, ALEX MERKIN

MICRO-SHORT DRAMATIC
DIRECTED BY
BONEHEAD AWARDED TO

GUILTY
PAUL SOUTH
HUTCHINSON
AKI PAGRATIS
NO LESS THAN A MAN
WILLIAM TYLER
SPAMMER
SANJ SURATI, JOHN LWASZ
TIPPING POINT
MEAGAN FLYNN
TO OH SEVEN
INGRID PRICE, DAVIS HALL
WAITING FOR BAUER
ISLAM BALBAA

FEATURE THRILLER
DIRECTED BY
BONEHEAD AWARDED TO

BENJAMIN TROUBLES
KAI EPHRON
FORCED MOVE
TONY BLOODWORTH
BONEHEAD AWARDED TO

GHOSTING

AUDIENCE CHOICE BEST MOVIE POSTER
KEVIN A. BOON
MASKOUN
SHARIF ABDUNNUR & KRYSTLE HOUIESS
BONEHEAD AWARDED TO

THE GAME WARDEN

FORD AUSTIN'S 'BEST SHOT' CINEMATOGRAPHY AWARD
ERIK MOCKUS

SHORT THRILLER
DIRECTED BY
A WAY OUT
JASON TOSTEVIN
CAMPGROUND
CAMERON MITCHELL
HOW TO MURDER YOUR MELANCHOLY
KEVIN NAM
OUR OWN
KIM BERGMAN, JAMIE LIVINGSTON
BONEHEAD AWARDED TO

SEEKING VALENTINA

BEST EDITING IN A SHORT-ARMIN NASSERI
KRISTIN WEST, ARMIN NASSERI
BONEHEAD AWARDED TO

SHERLOCK HOLMES: THE CASE OF THE SEXY VAMPIRE

BEST PRODUCTION DESIGN IN A SHORT FILM
BARBARA DEVEREAUX
BONEHEAD AWARDED TO

THE ORIGIN OF SPECIES
ROGER SAMPSON

MICRO-SHORT THRILLER I
DIRECTED BY
ANXIETY #5
JESSE FOSTER, JEFF MIGEL
BONEHEAD AWARDED TO

FOR THE GREATER GOOD
MICHAEL GAVINO
FUN & GAMES
GREG DUNCAN
GUBER: THE RIDE OF YOUR LIFE
CHARLES E. WILLIS
SOCCER MOMS IN PERIL
DAMIAN LAHEY

MICRO-SHORT THRILLER II
DIRECTED BY
BONEHEAD AWARDED TO

GRACE
KAREN NIELSEN
INSANE
KELLER FORNES
MADNESS
MICHELLE BREZINSKI, SHANNON KHOLI
WHISPER
JO LEWIS

FEATURE HORROR
DIRECTED BY
BONEHEAD AWARDED TO

CARNIVALE' CREEPSHOW

AUDIENCE CHOICE BEST FEATURE
JOSHUA MILLER
BONEHEAD AWARDED TO

QUAD X: THE PORN MOVIE MASSACRE

BEST MOCKUMENTARY
JAMES CHRISTOPHER
BONEHEAD AWARDED TO

SAVE YOURSELF
RYAN M. ANDREWS
BONEHEAD AWARDED TO

THE ORANGE MAN

BEST SPECIAL VISUAL FX IN A FEATURE

STEPHEN FOLKER

SHORT HORROR
DIRECTED BY
DEATHBOX
MICHEAL PEREIRA
BONEHEAD AWARDED TO

HARVEST

BEST PRODUCTION DESIGN IN A SHORT FILM
KIM SONDERHOLM, MARTIN SONNTAG
I DARE YOU
ELI KLEIN
THE RESURRECTIONS OF CLARENCE NEVELDINE
MICHAEL PEREIRA
BONEHEAD AWARDED TO

WELCOME TO THE PARTY
MICHAEL LIVINGSTON
ZERO
CHRIS SMELLIN, ROBERT SMELLIN

MICRO-SHORT HORROR
DIRECTED BY
A STRANGE KIND OF PUMPKIN
CHRISTOPHER MALONE
DIRECTORS ON DIRECTING
DAMIEN PATRIK
BONEHEAD AWARDED TO

THE SMILING MAN
A.J. BRIONES

FEATURE FANTASY
DIRECTED BY
MIGHTY BEHEMOTH: THE ADVENTURE BEGINS
STEVE CYPERT
BONEHEAD AWARDED TO

WRITER'S CRAMP
DARVA CAMPBELL

MICRO-SHORT COMEDY-DRAMEDY
DIRECTED BY
BONEHEAD AWARDED TO

GREAT MOMENTS IN AMISH PORNOGRAPHY
NICOLAS DEGRAZIA
HELLO CHARLES
MYLISSA FITZSIMMONS
HIGH SIGNS
DAMIEN PATRIK
LAWN DUEL
JOHN ASPINWALL
PERFECT PUCKER LIPSTICK
CHRISTINA GOPAL
TEST DRIVE
JIM FORD
THE GOOD MIND THEORY
RANA RINES

ANIMATION
DIRECTED BY
A LIFE IN THE DAY
COLIN SCOTT
BALLOON RIDE
EVAN HUGHES
EVOLUTION AND DEVOLUTION
K. ANDREW MURPHY
BONEHEAD AWARDED TO

HARDSCRABBLE WOMAN

BEST ANIMATED SHORT
MAD TWINS: OLGA & VIRA ISHCHUK
LIFT
TRISHA ZEMP
BONEHEAD AWARDED TO

MIGHTY BEHEMOTH: THE ADVENTURE BEGINS

BEST ANIMATED FEATURE
STEVE CYPERT
BONEHEAD AWARDED TO

THE IROQUOIS CREATION STORY

BEST ANIMATED SHORT
CATHLEEN ASHWORTH

FEATURE FOREIGN LANGUAGE
DIRECTED BY
BONEHEAD AWARDED TO

AHORA ES CUANDO (THE TIME IS NOW)

BEST FOREIGN LANGUAGE DOCUMENTARY
JOSE MIGUEL PEREZ CALVO
BONEHEAD AWARDED TO

MASKOUN
SHARIF ABDUNNUR & KRYSTLE HOUIESS
BONEHEAD AWARDED TO

RUMBA TRES, DE IDA Y VUELTA (RUMBA TRES: THERE & BACK AGAIN)

AUDIENCE CHOICE BEST DOCUMENTARY
DAVID CASADEMUNT IZQUIERDO

SHORT FOREIGN LANGUAGE
DIRECTED BY
BONEHEAD AWARDED TO

A SPLENDID AFFAIR ((UNE BONNE AFFAIRE)
LAURENT ARDOINT
GU
PEDRO MARNOTO PEREIRA
TU & EU ( YOU & ME)
EDWARD SHIEH

FEATURE FAMILY
DIRECTED BY
BONEHEAD AWARDED TO

A MAN CALLED JON

M.LEGEND BROWN-OSCAR MICHEAUX LEGACY AWARD
M. LEGEND BROWN
BONEHEAD AWARDED TO

END OF THE TRAIL
BARRY TOLLI
JUST MY LUCK
BILL HASS
MIGHTY BEHEMOTH: THE ADVENTURE BEGINS
STEVE CYPERT
MOMENTS FROM A SIDEWALK
SILVIA KOVATCHEV
WRITER'S CRAMP
DARVA CAMPBELL

SHORT FAMILY ISSUES
DIRECTED BY
CAITLIN AMONG THE BEASTS
ADAM BERTOCCI
BONEHEAD AWARDED TO

STEPHANIE MCBAIN (EMBEDDED)

BARE BONES INDIE FILMMAKER SPIRIT AWARD
STEPHANIE MCBAIN
FACADES
DANIELLE HERBERT & CHERYL JORGENSEN
GUINEA PIGS
SCOTT SULLIVAN
RED STATE BLUES
KYLE BERGERSEN
SHE RIDES BULLS: SHORT FILM
CODY BROADWAY
THE ENGAGEMENT PARTY
NICOLAS DEGRAZIA
BONEHEAD AWARDED TO

THE LIST
DAVID JURNEY

MICRO-SHORT FAMILY ISSUES
DIRECTED BY
IN THE BLINK
DAMIEN PATRIK
BONEHEAD AWARDED TO

JORDAN ALMONDS
LORRAINE PORTMAN
RED
CHARLES E. WILLIS
SONNET 134
EDWARD SHIEH
THE CHAIR
JOEL DAMERON

DOCUMENTARY MUSIC
DIRECTED BY
BONEHEAD AWARDED TO

ACCORDIONS RISING

MUSKOGEE AREA ARTS COUNCIL BEST POSTER AWARD

OSCAR RAY'S SHAMELESS D.I.Y.SELF MARKETING AWARD
ROBERTA CANTOW
BIG GOLD DREAM
GRANT MCPHEE
BONEHEAD AWARDED TO

CHRISTOPHER'S MUSIC
DIANE KERN
HAVE BUFFALO WILL TRAVEL
ERNIE SMITH
THE FRED EAGLESMITH TRAVELING STEAM SHOW
ISAAC PINGREE
THE OBS: A SINGAPORE STORY
SIEW HUA YEO

DOCUMENTARY FEATURE
DIRECTED BY
AN UNWELCOME SUCCESS: THE EUROPEAN STARLING IN AMERICA
RICHARD SMEDLEY
BONEHEAD AWARDED TO

FIGHTING FOR HOPE

BEST DVA FEATURE DOCUMENTARY
BILL COLLINS
BONEHEAD AWARDED TO

GARDEN OF THE PEACEFUL DRAGON
DANIEL PEDDLE
POPCORN SUTTON:A HELL OF A RIDE
NEAL HUTCHESON
BONEHEAD AWARDED TO

THE MAN BEHIND THE FACES: AN INTERVIEW WITH TYREE GUYTON

MUSKOGEE AREA ARTS COUNCIL BEST MOVIE POSTER AWARD
RICHARD RAUBOLT

DOCUMENTARY OKLAHOMA SOIL
DIRECTED BY
AN UNWELCOME SUCCESS: THE EUROPEAN STARLING IN AMERICA
RICHARD SMEDLEY
BOOMTOWN: AN AMERICAN JOURNEY
BUNEE TOMLINSON
CHRISTOPHER'S MUSIC
DIANE KERN
FIRST ENCOUNTER
PHILIP SULLIVAN
BONEHEAD AWARDED TO

OKLAHOMA SHAKEDOWN
TAYLOR MULLINS
STRUGGLE AND HOPE
KARI BARBER

DOCUMENTARY SHORT
DIRECTED BY
BLACKKISS: LIVE AT THE VIPER ROOM
DERRICK LAMERE
BUNEE: THE BOY FROM CONSTANTA
BUNEE TOMLINSON
FERGUSON 365
CHRISTOPHER PHILLIPS
FOR WANDA
NATHANIEL CARTER
BONEHEAD AWARDED TO

RAISED IN THE SOUTH OF NORMAL
DANIEL ESPEUT
THE GULLAH PROJECT
DENISE MCGILL
WE LOVE COWS
UTA SEIBICKE

DOCUMENTARY HIGH SCHOOL STUDENT
DIRECTED BY
BONEHEAD (SILVER) AWARDED TO

AFTER 9/11

BEST H.S. STUDENT DOCUMENTARY
RANJIT KOKA
BULLETS OF TEARS
RANJIT KOKA
BONEHEAD (GOLD) AWARDED TO

THE PRISONER'S VOICE

BEST H.S. STUDENT DOCUMENTARY
ETHAN DENNIS
BONEHEAD AWARDED TO

UNFATHOMABLE REALITY

BEST STUDENT DVA DOCUMENTARY
SNEHA SHROTRI

BONEHEAD AWARDED TO

AVE MARIA: XX CENTURY-Directed by Igor Runov

BEST EXPERIMENTAL DOCUMENTARY

DOCUMENTARY STUDENT
DIRECTED BY
BONEHEAD (BRONZE) AWARDED TO

A WORTHY FIGHT

BEST H.S. STUDENT DOCUMENTARY
KATIE HOFFMAN
LOOKING FOR TROUBLE
CAROLINE CUNY, BRYAN CAMPBELL
BONEHEAD AWARDED TO

SEEKING REFUGE: THE STORY OF CLEMENT MUBUGUNIRWA
JEREMY DREYFUSS

STUDENT DRAMATIC SHORT
DIRECTED BY
BONEHEAD AWARDED TO

BOUND
LEXI ST. JOHN
LESS
BENJAMIN GLASSMAN, DANIEL GLASSMAN
LUCKY GIRL
MADELINE LESHNER
THE HUSTLER
DAVID BERTRAN
THE TOWN WHERE NOBODY LIVES
AL TOPICH
WILL I SCATTER AWAY?
EMMA PENAZ EISNER

STUDENT COMEDIC SHORT
DIRECTED BY
MODERN ISSUES
DERRICK FURY
BONEHEAD AWARDED TO

MOVIE MAGIC
CHRIS MCINTOSH
RETAIL
DAVID DZIALO
STREET SMARTS
AIDAN HAMELL
SUPER DEBT
GIRARD TECSON
SUPER HERO HOTLINE
MILES LEVIN

STUDENT FAMILY ISSUES SHORT
DIRECTED BY
EMILY'S BRACES
DAWN MORGAN
LIFE'S MONOLOGUE
COURTNEY RAWLS
LILY GETS A PET
XSTINE COOK, BERLIN DEMUTH, MAEZY DENNIE, MEDINA DENNIE, OCEAN DEMUTH, SOL DEMUTH, ZAIYAH DENNIE, THE BUM FAMILY
BONEHEAD AWARDED TO

SLEEP

BEST HIGH SCHOOL STUDENT FILM
MARY AUPPERLE
BONEHEAD AWARDED TO

THE CRUSH SPACE

BEST STUDENT FAMILY ISSUES
TERE LATIMER, ERIN LATIMER
TIGER
CONNIE CHUNG
BONEHEAD AWARDED TO

UGLY.[24JUN15(v.14)]

AUDIENCE CHOICE BEST STUDENT FILM
ERIK THACKER

NATIVE AMERICAN VISION
DIRECTED BY
BONEHEAD AWARDED TO

BLACK HAWK'S FINAL RESTING PLACE

BEST NATIVE AMERICAN VISION
RUSS FRY
BONEHEAD AWARDED TO

BLACKKISS: LIVE AT THE VIPER ROOM

BEST NATIVE AMERICAN MUSIC
DERRICK LAMERE
BONEHEAD AWARDED TO

FIRST ENCOUNTER

BEST NATIVE AMERICAN HISTORY
PHILIP SULLIVAN
THE IROQUOIS CREATION STORY
CATHLEEN ASHWORTH

DOMESTIC VIOLENCE AWARENESS SHORTS
DIRECTED BY
DOMESTIC VIOLENCE AWARENESS FRONTLINE SALUTE TO
JUDY "SISSY" CARDEN
2016
W.I.S.H. WOMEN IN SAFE HOME
BONEHEAD AWARDED TO

BALLOON RIDE

BEST ANIMATED FAMILY DVA
EVAN HUGHES
FUN & GAMES
GREG DUNCAN
BONEHEAD AWARDED TO

HALEY'S ANGEL

BEST SHORT DVA-CHILD ABUSE
ISRAEL MARQUEZ
BONEHEAD AWARDED TO

ONE SECOND CHANGES EVERYTHING

BEST SHORT DVA-BYSTANDER ACTION
CRISTHIAN ANDREWS
BONEHEAD AWARDED TO

SOLD

BEST SHORT DVA-SEXUAL ASSAULT
NATHAN EDWARDS

MUSIC VIDEOS
DIRECTED BY

BEST YOUTH FOCUS MUSIC VIDEO

.

BONEHEAD AWARDED TO

STONE OR SAND (KALLA MANNA)
ARUN CHIDAMBARAM
TOMORROW
ARTIST: GIGI POLO
MICHAEL JORDAN

BEST STORY FOCUS MUSIC VIDEO

 
A COMFORTABLE SUFFERING
YOSHI BARRIGAS
A LONELY HEART IN THE CROWD
ARTIST: GINGER ANXIETY
MOLLIE KELLOGG
COYOTE
SEAN SPRINGER
BONEHEAD AWARDED TO

FROM THE BASSMENT: THE UNDERTAKER'S WIFE

BEST STORY FOCUS MUSIC VIDEO
AUDIENCE CHOICE BEST MUSIC VIDEO
JUSTIN MALONE
LATE BLOOMER
DANIELLE REEDER, SAMANTHA MANALANG

BEST FOREIGN LANGUAGE MUSIC VIDEO

.

BONEHEAD AWARDED TO

INSOMNIO

VINCE WILLIAMS, RANFIS PEREZ
STONE OR SAND (KALLA MANNA)
ARUN CHIDAMBARAM

MUSIC VIDEOS
DIRECTED BY

BEST MUSIC VIDEO

 
DIE TRYING
ARTIST: JULE VERA
ADAM ROHRMANN
HANDSOME NAKED-DON'T KNOW
ARTIST: HANDSOME NAKED
ERIC OREN
HARDSCRABBLE WOMAN
ARTIST: REVEREND HORTON HEAT BAND
MAD TWINS: OLGA & VIRA ISHCHUK
METALLIC GAZE
ARTIST: ROZ AND THE RICE CAKES
BRIAN KNOTH
BONEHEAD AWARDED TO

MISSING ME
ARTIST: SUSAN TONEY-SINGER
ARTIST: JESSICA LEE HELLER-DANCER
DOMINIC FRIESEN

SHORT SCREENPLAY FINALISTS

FINALIST DESCRIPTIONS

DRAMA-DRAMEDY (COMEDY+DRAMA)

DRAMATIC THRILLER: FANTASY-MYSTERY
ROMANCE: COMEDY-DRAMEDY
TV PILOTS

FEATURE SCREENPLAY FINALISTS

FINALIST DESCRIPTION LINK

DRAMA
DRAMATIC THRILLER
ROMANCE: COMEDY-DRAMA
ACTION ADVENTURE: WAR-FANTASY
CRIME DRAMA
NATIVE AMERICAN VISION

MOVIE SOUNDTRACK AND SCORE NOMINEES

ORIGINAL MOVIE SCORE NOMINEES

ORIGINAL MOVIE SOUNDTRACK NOMINEES

OFFICIAL EMAIL ADDRESS: studio213broadway@gmail.com

FILMMAKER/SCREENWRITER FAQ, REGISTRATION AND OTHER INFO

18th ANNUAL BARE BONES INTERNATIONAL FILM & MUSIC FESTIVAL-MUSKOGEE, OK USA   
" A Place where even squares can have a ball."  lyrics from Okie From Muskogee by Merle Haggard, 1968

MAILING ADDRESS FOR MOVIE POSTERS-POSTCARDS-DVDS/BLU RAYS;
P.O. BOX 3779 MUSKOGEE, OK 74402


UPS OR FEDEX DELIVERIES:
525 W. Okmulgee #3779 Muskogee, OK 74401

FESTIVAL HEADQUARTERS/FILMMAKER LOUNGE
STUDIO BROADWAY-213 W. BROADWAY, MUSKOGEE, OK 74401


FEST OFFICE: 10AM-5PM CST HOTLINE: 539-664-6260 24 HR MESSAGE/text LINE