barebonesflashlights.gif

2023 OFFICIAL SHORTS-NOMINATIONS & BONEHEAD WINNERS

Home
FILMMAKER FESTIVAL REGISTRATION DATA & FAQ
FILM DIRECTORY: WHO-WHERE
FESTIVAL VENUES
LIVE FEST SCHEDULE UPDATED: MAY 2nd-3rd-4th
INDIE AUTEUR AMBASSADORS 2024
FESTIVAL TEES-CAPS

.

CATEGORY
FILM TITLE
DIRECTOR
ORIGINAL MUSIC SCORE
   
 
2ND PLACE

BURIED: THE 1982 ALPINE MEADOWS AVALANCHE
JULIAN SHERLE
 
BONEHEAD WINNER
SHUDDERBUGS
ERIC ELTERMAN
 
THIRD PLACE
THE PATH OF HIS SPIRITS
MARC MINER
ORIGINAL MUSIC SONG, SOUNDTRACK
   
 
3RD PLACE
FAMOE: WHAT I'VE BEEN THROUGH
FABIANO MONTESANO
 
2ND PLACE
FLIPSIDE-STACEY JACKSON
STACEY JACKSON
 
BONEHEAD WINNER
LEAVE NO TRACE
DREW SCHWEMER
ANIMATED MUSIC VIDEO
   
 
2ND PLACE
ADRIAN SUTHERLAND "RESPECT THE GIFT"
JUSTIN STEPHENSON
 
BONEHEAD WINNER
THE STAR IS BORN
MICHAEL BELY
 
3RD PLACE
THE WHEEL OF TIME
ZENCAT DONG
MUSIC VIDEO-INTERNATIONAL
   
 
BONEHEAD WINNER
BAD BOOGEY NEW LA
AARON JOACHIM-Australia
 
3RD PLACE
SIDUS TAURUS: ZIEGEIST
ALEXANDER PERKOV-Russian Federation
 
2ND PLACE
THAT'S WHAT I'M GONNA DO
NICOLAI TCHETCHELACHVILI-Switzerland
MUSIC VIDEO-USA
   
 
BONEHEAD WINNER
DANCE WITH DESTINY
ALAN J. CHRIEST
 
3RD PLACE
DELORES GALORE: DROP
JEREMEY LAVOI
 
HONORABLE MENTION
FOR THE SKEPTICAL
DAWN WESTLAKE
 
HONORABLE MENTION
MOON SHADOWS
HART GINSBURG
 
2ND PLACE
TAKE ME AWAY
MICHAEL MCCALLUM
SHORT: STUDENT FILM
   
 
3RD PLACE
DRIFTING



ALEXANDRA ECKELBARGER-Oklahoma City University
     
 
HONORABLE MENTION
KING OF KINGS



COLIN SANDERS-John Brown University
 
HONORABLE MENTION
MALEFACTOR



PIERCE RUSSEL JONES-Oklahoma City Community College
 
BONEHEAD WINNER
PORTRAITS
DANNY MOTTA-College of Cinema & Photography
 
2ND PLACE
SACRAMENT
JOSH ELIOT-Oklahoma City University
SHORT: DRAMATIC
   
 
HONORABLE MENTION
A DARK DESTINY
WENDY PENNINGTON
 
3RD PLACE
CLEANING
SHARIE KORIN VANCE
 
HONORABLE MENTION
ENDANGERED IN THE OZARKS
TOR SKOGEN
 
BONEHEAD WINNER
ENLIGHTEN
KEITH DANIELS
 
HONORABLE MENTION
LAUNCH
VINCE WILLIAMS
 
2ND PLACE
THE ASSASSIN'S APPRENTICE 2: SILBADORES OF THE CANARY ISLANDS
RUSS EMANUEL
 
HONORABLE MENTION
SPIC
HEIDI MIAMI MARSHALL
SHORT: COMEDIC
   
 
2ND PLACE
MS. ROSSI 2: MS. ROSSI TAKES THE CAKE
PAT BATTISTINI
 
BONEHEAD WINNER
NO JOKE
CLAIRE WASMUND
 
3RD PLACE
THE WALLFLOWER PACT
RIKKI STINNETTE
SHORT: ANIMATION
   
 
3RD PLACE
ACCORDING TO DOGS





KATHLEEN RENEE KRENITSKY
 
BONEHEAD WINNER
STINKY'S BIG ADVENTURE

RYAN J. GILMER
 
2ND PLACE
THE DARK ODYSSEY 2: ICE NEXUS



MICHAEL LAVINE
SHORT: OKLAHOMA SOIL
   
 
HONORABLE MENTION
A LITLE DEAD
BEN RICHARDSON
 
HONORABLE MENTION
AMELIA'S PRAYER
LANCE MCDANIEL
 
HONORABLE MENTION
ENLIGHTEN
KEITH DANIELS
 
2ND PLACE
L.I.F.E: IT'S WONDERFUL
DATHAN SMITH
 
HONORABLE MENTION
LOVE LOST AND FOUND
SHIHYUN WANG
 
BONEHEAD WINNER
SCENE 12-MY HUSBAND IS THE DEVIL
JAMES KOHLER MOLLOY
 
HONORABLE MENTION
SEEKER
VICTOR CABALLERO
 
3RD PLACE
THE LESSON
COLIN PATRICK RYAN
 
HONORABLE MENTION
TRUCK STOP WALTZ
BLAKE HAMRICK
SHORT: DOMESTIC VIOLENCE AWARENESS
   
 
2ND PLACE
GUILT
CEDRIC THOMAS SMITH
 
BONEHEAD WINNER
MAD/WOMAN
MARC ACITO
 
HONORABLE MENTION
PAYANAM-THE JOURNEY
SRINI PRABHALA
 
3RD PLACE
PROMISES OF SNOW
MATTHEW RAMSAUR
 
HONORABLE MENTION
SEVEN MINUTES AND THIRTY-ONE SECONDS
SOLMAZ GHOLAMI
MICRO SHORT: COMEDIC
   
 
BONEHEAD WINNER
PUPPETITIS
PHILIP SNYDER/ROBERT SNYDER
 
2ND PLACE
MERMAGIC
BRIAN DU
 
3RD PLACE
SARGE'S LAST REQUEST
DOUG WILDER
 
HONORABLE MENTION
VEGAN APOCALYPSE
PATRICK POE & LOLO LOREN
MICRO-SHORT: DRAMATIC
   
 
3RD PLACE
ABSOLUTE POWER
NATHANIEL AVILA
 
BONEHEAD WINNER
AVAST YE SCALLYWAG
CHRIS SPINAS
 
HONORABLE MENTION
DOG
DEVIN MONTGOMERY
 
HONORABLE MENTION
THE DRINK
ERIKA ORAFU
 
2ND PLACE
THE PASSENGER
CARLOS SUAREZ
MAX-SHORT/TV PILOT:WESTERN
   
 
3RD PLACE
LONE WOLF HILL
VICTOR ALEXANDER VERLAGE
 
2ND PLACE
NEW WEST
JORDAN MEARS
 
BONEHEAD WINNER
ROBO HILLS
GEORGE MEYERS
MAX-SHORT/TV PILOT: DRAMATIC
   
 
2ND PLACE
AFTER THE DOOMSDAY
SHIHYUN WANG
 
BONEHEAD WINNER
LAKE CT.
ROBERT E. WILLIAMS
 
3RD PLACE
THE ONYX EXPERIENCE
ANDREW HAMILTON
MAX-SHORT/TV PILOT: ROMANCE/COMEDIC
   
 
BONEHEAD WINNER
HEART CYCLES
JAY PENNINGTON & GERRY OLERT
 
3RD PLACE
JON JON & DICKIE: BACKSTAGE PASS
BLAKE NOLAN BROWN & B. TODD DAVENPORT
 
2ND PLACE
REUNION
2ND PLACE
L. TANNER SMITH
MAX-SHORT/TV PILOT: OKLAHOMA SOIL
   
 
BONEHEAD WINNER
JON JON & DICKIE: BACKSTAGE PASS
BLAKE NOLAN BROWN & B. TODD DAVENPORT

HISTORIC ROXY THEATER-PRESENTING SPONSOR OF THE BARE BONES INTERNATIONAL FILM & MUSIC FESTIVAL SINCE 2002

OFFICIAL BARE BONES FESTIVAL EMAIL ADDRESS

25TH ANNUAL BARE BONES INTERNATIONAL FILM & MUSIC FESTIVAL-MUSKOGEE, OK USA   
" A Place where even squares can have a ball."  lyrics from Okie From Muskogee by Merle Haggard, 1968

MAILING ADDRESS UPS OR FEDEX DELIVERIES:
735 Terrace Suite A Muskogee, OK 74401

CST 918-348-9585 MESSAGE/text LINE